خانه / اخبار سوارکاری / 10 بیماری مشترک بین اسب و انسان
مادیون مرجع اخبار سوارکاری
مادیون مرجع اخبار سوارکاری

10 بیماری مشترک بین اسب و انسان

10 بیماری مشترک بین اسب و انسان

مادیون مرجع اخبار سوارکاری – 10 بیماری مشترک بین اسب و انسان

اگرچه این موضوع بسیار نادر است، اما انتقال بیماری از اسب به انسان امکان پذیر است.

هاری

بیماری هاری سالانه در حدود 40 تا 50 اسب مشاهده می شود. هنوز هم تشخیص آن دشوار و خود این بیماری بسیار کشنده است. به ندرت می توان زخم روی بدن اسب را مشاهده کرد، بنابراین دامپزشکان اغلب به دنبال علائم کولیک، لنگش و مشکلات عصبی هستند. هاری از طریق بزاق از اسب به انسان منتقل می شود. هر برش کوچک می تواند به عنوان یک راه ورود ویروس به بدن باشد.

تب مالت

این بیماری توسط یک باکتری بسیار عفونی ایجاد می شود که می تواند باعث سقط جنین در مادیان شود. دست زدن به جنین سقط شده می تواند باکتری را به فرد منتقل کند.

سیاه زخم

سیاه زخم توسط یک قارچ بسیار عفونی ایجاد می شود که می تواند از طریق تماس مستقیم با ضایعه بر روی بدن حیوان آلوده به انسان منتقل شود یا در صورت پخش شدن قارچ در هوا استشمام شود. شیوع سیاه زخم در آرکانزاس، داکوتای جنوبی، لوئیزیانا، میسوری و کالیفرنیا بیشتر است.

مشمشه

مشمشه توسط باکتری Burkholderia mallei ایجاد می شود. این بیماری در اسب، الاغ، قاطر و انسان کشنده است. اگرچه این بیماری معمولاً با لمس ترشحات آلوده بینی منتقل می شود، اما سرفه هم می تواند باکتری ها را به هوا منتقل کند. بنابراین استفاده از ماسک در اطراف هر اسبی که تب و سرفه دارد بسیار توصیه می شود.

لپتوسپیروزس

لپتوسپیروزس که توسط باکتری های بسیار تهاجمی لپتوسپیرا ایجاد می شود، گسترده ترین بیماری مشترک انسان و دام در جهان است. این بیماری در اسب باعث التهاب شدید چشم، سقط جنین و بیماری کلیوی می شود. از طریق ادرار آلوده و آب و خاک آلوده منتقل می شود. حتی از طریق ضایعات پوستی جزئی می تواند وارد بدن انسان شود و منجر به مرگ شود.

انسفالومیلیت

انواع آنسفالومیلیت اسب ونزوئلا شمال شرقی، غربی و سنت لوئیس می توانند بر روی انسان تأثیر بگذارند و باعث علائم شبیه آنفولانزا و به هم ریختگی سیستم عصبی مرکزی شوند. در این حالت، پشه و اسب ناقل عفونت به انسان هستند. انتقال مستقیم بیماری از طریق دست زدن به خون آلوده و مایع مغزی نخاعی در معاینه پس از مرگ امکان پذیر است، بنابراین دامپزشکان در معرض خطر ابتلای بیشتری نسبت به این عفونت هستند. مرگ و میر می تواند در کودکان خردسال و سالخوردگان رخ دهد.

MRSA

استافیلوکوکوس اورئوس باکتری موجود در زخم های پوستی و دستگاه تنفسی است. این عفونت شدید در دامپزشکان، کشاورزان و سوارکاران دیده شده است. “در تحقیقی از سال 2006 تا 2008 در دانشگاه اوترخت هلند، 43 درصد از اسبهایی که به هر دلیلی وارد کلینیک بیمارستان شدند، در بعضی از مراحل بستری MRSA مثبت داشتند. بیش از 9 درصد اسب ها ناقل بودند و 15 درصد از کارکنان بیمارستان که اسب های بیمار را نگهداری می کردند نیز به عنوان ناقلین MRSA شناخته شدند. ”

 ویروس هندرا

این بیماری باعث مشکلات تنفسی و عصبی در اسب و انسان می شود و اولین بار در اوایل دهه 1990 در استرالیا یافت شد. این بیماری باعث عفونت تنفسی، بیماری های عصبی و مرگ سریع می شود. سه مورد عفونت انسانی تشخیص داده شده است که دو مورد منجر به مرگ می شود. بیماران پس از قرار گرفتن در معرض مایعات بدن آلوده ، علائم شدید آنفولانزا مانند را تجربه می کردند.

سالمونلوزیس، ژیاردیا و کریتوپوریدیوم پاروم

به بیان صریح همه اینها باعث اسهال می شوند. انتقال از طریق مدفوع و در تماس با دهان علت اصلی شیوع مشترک بین انسان و دام است. در هنگام برخورد با اسبهای بیمار دستکش بپوشید، پس از دست زدن به اسب های مبتلا لباس را عوض کنید و مرتباً دست ها را بشویید. همچنین ناگفته نماند که اگر در اطراف یک اسب بیمار هستید ، نباید با دستهای کثیف غذا بخورید. ژیاردیا خصوصاً بیماری ناراحت کننده ای است زیرا در انسان انگلی است.

درماتوفیتوز

این عفونت قارچی به راحتی از اسب به انسان منتقل می شود. هنگام برخورد با هرگونه ضایعه پوستی آلوده، استفاده از دستکش و شستن مکرر دست توصیه می شود. بسیاری از این بیماری ها همچنین می توانند از اسب به سگ های اصطبل شما نیز منتقل شوند، بنابراین مراقب باشید که هنگام بیماری اسب، سگ چه بو می کشد، لیس می زند و چه می خورد.

همچنین ببینید

مادیون مرجع اخبار سوارکاری

لیست غذایی اسب ها

لیست غذایی اسب ها مادیون مرجع اخبار سوارکاری – لیست غذایی اسب ها لیستی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *