خانه / اخبار سوارکاری / گیر کردن غذا در مری اسب – قسمت اول
مادیون مرجع اخبار سوارکاری
مادیون مرجع اخبار سوارکاری

گیر کردن غذا در مری اسب – قسمت اول

گیر کردن غذا در مری اسب – قسمت اول

مادیون مرجع اخبار سوارکاری – گیر کردن غذا در مری اسب – قسمت اول

وقتی اسب خیلی تند غذا بخورد یا نتواند به درستی عمل جویدن غذا قبل از بلع را انجام دهد، غذا ممکن است در مری گیر کند. اگرچه انسداد مری معمولاً به خودی خود برطرف می شود، اما می تواند عوارض جدی و بالقوه تهدید کننده ای برای زندگی اسب ایجاد کند. به دلیل خطر ابتلا به این عوارض ، هنگام انسداد مری در اسب باید مراقب باشید.

تشخیص انسداد مری

به دنبال علائم رایج باشید یکی از نشانه های رایج ، توده ای در گردن آن است. همچنین چندین کار وجود دارد که یک اسب در هنگام خفگی در واقع انجام خواهد داد. علیرغم نشان دادن این علائم ، آگاه باشید که ممکن است اسب هنوز سعی در خوردن یا نوشیدن داشته باشد.

  • سرفه
  • خمیازه کشیدن
  • قوس گردن
  • سرازیر شدن آب دهان
  • اشکال در تنفس

فوراً با دامپزشک تماس بگیرید. اگر صاحب اسب نیستید، با مالک تماس بگیرید تا از اوضاع مطلع شود.

اسب را از خوردن یا نوشیدن باز دارید. اگر اسب همچنان به خوردن و نوشیدن خود ادامه دهد ،انسداد بدتر می شود، بنابراین تمام تلاش خود را بکنید تا اسب را از هر منبع غذایی و نوشیدنی دور نگه دارید.
اسب را به غرفه‌ای منتقل کنید که هیچ بستری نداشته باشد. اسب ممکن است بخواهد بستر را بخورد، بنابراین حذف همه ی منابع غذایی احتمالی مهم خواهد بود.
یک اسب به سرعت تشنه می شود، اما اجازه ندهید که آب بخورد.

اسب را تا حد ممکن آرام نگه دارید. در صورت انسداد، اسب ممکن است مضطرب و بی قرار شود، که می تواند شما را در معرض آسیب قرار دهد. اگر ایمنی شما در معرض خطر است به اسب نزدیک نشوید.

اسب را در حالیکه ایستاده و سرش پایین است نگه دارید. این امر به جلوگیری از ورود مواد غذایی به مجاری هوایی اسب که می تواند عوارض تنفسی ایجاد کند، کمک می کند.
ایستادن اسب نیز از تسلیم شدن آن جلوگیری می کند که در صورت دراز کشیدن اسب به راحتی می تواند اتفاق بیفتد. اگر امنیت شما در معرض خطر است ، سعی نکنید اسب را ایستاده نگه دارید.

گردن اسب را لمس کنید تا یک تکه پیدا کنید. توده مشخص می کند که غذای اسب در مری گیر کرده است. اگر اسب بیش از حد بی قرار یا مضطرب است نزدیک نشوید و گردن اسب را لمس نکنید.
اگر اسب به شما اجازه می دهد تا گردنش را لمس کنید ، سعی کنید برآمدگی را به آرامی ماساژ دهید تا در رفع آن کمک کند.
اگر جسم چیزی مانند سیب نرم باشد ، پس از 5الی15 دقیقه حل می شود. اگر تا آن زمان از بین نرود، احتمالاً مانند یک هویج چیزی سخت تر یا متراکم تر خواهد بود.
انسداد همچنین می تواند از غذاهای خشک مانند چغندرقند ایجاد شود. اگر به طور صحیح خیس نشود، غذاهای خشک متورم می شوند و همین نتیجه را به دنبال دارند. این امر تنها با کمک یک دامپزشک با تجهیزات مناسب قابل رفع است.

همچنین ببینید

مادیون مرجع اخبار سوارکاری

نحوه ی درمان عفونت قارچی در اسب ها – قسمت اول

نحوه ی درمان عفونت قارچی در اسب ها – قسمت اول مادیون مرجع اخبار سوارکاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *