خانه / اخبار سوارکاری / هیپومن در اسب ها
مادیون مرجع اخبار سوارکاری
مادیون مرجع اخبار سوارکاری

هیپومن در اسب ها

هیپومن در اسب ها

مادیون مرجع اخبار سوارکاری_ هیپومن در اسب ها

مشتق یونانی کلمه” هیپومانس “که به معنای واقعی کلمه ” جنون اسب ” است.

هیپومِن یا فوم یکی دیگر از ساختارهای طبیعی آبستنی است . این توده گوشتی به رنگ سیاه ، قهوه ای ، زرد و یا زیتونی است و این ساختار دارای بافتی فلاپی ( لرزان) ، گوشتی و کبد مانند است در کیسه آلانتوئیک (به مایع درون کیسه آمنیوتیک در رحم مادر گفته می‌شود) یافت می شود و امکان دارد اندازه آن از یک انجیر خشک تا یک کف دست متغیر باشد .


هیپومِن مجموعه ای از سلول های مُرده ی اپیتلیال ( که سطوح مختلف بدن شامل پوست، رگ‌های خونی، اندام‌ها و دستگاه ادراری را می‌پوشاند ) است به عبارتی این مواد زائدی است که درون کیسه آلانتوئیک با کره است و جدا از‌ جفت طبیعی است .

در حدود 90 روز از آبستنی در سایز و اندازه کوچک تشکیل می شود و با پیشرفت آبستنی بزرگتر می شود و هنگام تولدِ کره اسب روی پیشانی آن قرار دارد و یا درون کیسه شناور است ، همیشه دیده نمیشود یا اینکه بزرگ نیست و در تکه های کوچکتر و فرم دیگری است یا گاها یه دلیل هیجان ناشی از تولد کره جدید به این ماده توجهی نمیشود.

ارسطو در سال 350 قبل از میلاد مسیح عنوان می کند که اگر مادیان بعد از تولد کره هیپومن را گاز بزند یا بو بکشد احتمال جنون و وحشی گری در مادیان وجود دارد . به همین دلیل به آن جنون اسب هم گفته میشود . البته در مورد هیپومن افسانه ای هم وجود دارد که گفته می شود موفقیت و شانس را به دنبال دارد اگر آن را به بالای بام انبار پرتاب کنید .( به نظرم حدیث پیامبر اکرم ص که میفرمایند تا روز رستاخیز خیر و برکت بر پیشانی اسبان نقش بسته است اشاره به همین مورد دارد.

نویسنده: خانم علیار

همچنین ببینید

مادیون مرجع اخبار سوارکاری

قلب اسب – قسمت اول

قلب اسب – قسمت اول مادیون مرجع اخبار سوارکاری – قلب اسب – قسمت اول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *