خانه / اخبار سوارکاری / معرفی چند اشتباه در مورد مراقبت از سم اسب – قسمت اول
مادیون مرجع اخبار سوارکاری
مادیون مرجع اخبار سوارکاری

معرفی چند اشتباه در مورد مراقبت از سم اسب – قسمت اول

معرفی چند اشتباه در مورد مراقبت از سم اسب – قسمت اول

مادیون مرجع اخبار سوارکاری – معرفی چند اشتباه در مورد مراقبت از سم اسب – قسمت اول

ضرب المثلی معروف هست که می گوید: “no hoof, no horse” یعنی وقتی سمی نیست اسبی هم نیست. این مطلب دقیقاً به ما می گوید مراقبت از سم بسیار مهم است. در حقیقت ، نگهداری مناسب از پای اسب شما ممکن است مهمترین عامل برای سالم نگه داشتن او باشد.

در این مقاله، ما به شما در مورد چند اشتباه رایج مراقبت از سم اسب مطالبی خواهیم گفت.

بازدید های نامنظم نعلبند

نعلبند هنگام بازدید از سم دو کار اصلی را انجام می دهد. اول، او به حفظ یکپارچگی و سلامت اجزای ساختاری پای اسب شما، از جمله دیواره سم، زیره و قورباغه کمک می کند. دوم، او اطمینان حاصل می کند که پاها با یکدیگر در تعادل باشند. اگر فاصله ی بین بازدید ها زیاد شود به مشکل بر خواهیدخورد.

به طور معمول، دیوارهای سم شروع به ترک خورد یا شکستن می کنند و با رشد کردن سم، خط سفید (محل اتصال بین دیوار سم و ساختارهای زیرین) یکپارچگی خود را از دست می دهد. این می تواند زمینه ای برای ایجاد کبودی یا آبسه باشد که حتی ممکن است با گذشت زمان مزمن شود.

سپس، ترک های کوچک می توانند به صورت عمودی گسترش یابند و اگر به باند کرونر برسند، می توانند باعث بی ثباتی و لنگش طولانی مدت شوند. بازدید به موقع برای حفظ تعادل ضروری است زیرا انتقال فشار و استرس را به ساختارهای داخل پا یا حتی بالاتر از پا کاهش می دهد.

برای بیشتر اسب ها، فاصله زمانی ایده آل بین بازدیدها تقریباً شش هفته است. اگر اسب شما دارای مشکلات تعادلی ذاتی است، ممکن است فاصله ای تا چهار هفته توصیه شود.

همچنین باید توجه داشته باشید که سم در بعضی از مواقع سال سریعتر رشد می کند، از جمله بهار و تابستان که هوا گرم است و اسب شما ورزش مداوم تری دارد. با یک دامپزشک و نعلبند در مورد یک فاصله ایده آل برای اصلاح سم اسب خود مشورت کنید.

غفلت از مراقبت روزانه

این ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما مراقبت منظم و روزانه از سم می تواند در مورد سلامتی طولانی مدت پای اسب شما تفاوت زیادی ایجاد کند.

جای خیس و مرطوب باعث نرم و ناسالم بودن سم می شود، که منجر به شرایطی مانند برفک می شود. و اگر گل در کف سم اسب شما قرار بگیرد، می تواند فشار زیادی به کفی سم وارد می کند که باعث کبودی شده و حساسیت ایجاد می کند (نعل ها مانند قالبی عمل می کنند که گل را در جای خود خشک می کند). سنگ ها، چوب ها یا سایر اجسام خارجی که در شکاف ها جمع شده اند، می توانند منجر به کبودی یا آبسه شوند.

بنابراین در صورت امکان روزانه سم و پا را بررسی کنید.

اگر سم اسب شما دارای دیواره های بی کیفیتی است که تمایل دارد به راحتی شکسته شود، یک مکمل بیوتین به جیره روزانه وی اضافه کنید تا به سلامت سم او کمک کند.

خودتان نعلبندی کنید

آیا می توانبد خودتان جراحی کنید؟ نه. در حقیقت،مانند اکثر مردم ، در صورت نیاز به جراحی، به دنبال جراح می گردید.

مراقبت از پای اسب شما نیز تفاوتی ندارد. اصلاح صحیح سم برای حفظ تعادل صحیح به آموزش، مهارت و تجربه نیاز دارد. حتی اگر کسی “به شما نشان دهد که چگونه نعلبندی می کنند” ، بسیار بعید است که بتوانید به اندازه کافی خوب عمل می کنید تا تعادل را در پای او برقرار کنید.

پس حتما این کار را به یک نعلبند حرفه ای بسپارید.

 

 

همچنین ببینید

مادیون مرجع اخبار سوارکاری

نشانه هایی از بیماری داخلی در اسب ها

نشانه هایی از بیماری داخلی در اسب ها مادیون مرجع اخبار سوارکاری – نشانه هایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *