خانه / آشنایی با قهرمانان / مصاحبه با بانوی ولتیژ ایران مینا فراهانی
مصاحبه با بانوی ولتیژ ایران مینا فراهانی
مصاحبه-مینا فراهانی-بانوی ولتیژ

مصاحبه با بانوی ولتیژ ایران مینا فراهانی

مصاحبه با بانوی ولتیژ ایران  مینا فراهانی

لطفا خودتان را کامل معرفی کنید:

مینا فراهانی هستم, ۲۸ سالمه . دکتری زبان شناسی و ارشد ادبیات انگلیسی دارم. در دانشگاه زبان انگلیسی تدریس می کنم , کتاب ترجمه میکنم و البته کتابی در مورد ولتیژ نوشتم که هنوز برای انتشارش ناشر مناسبی پیدا نکرده ام.همینطور باشگاه ژیمناستیک دارم و ژیمناستیک آموزش میدهم.

 

چه شد که به اسب علاقه پیدا کردید و رشته ای به نام ولتیژ:

من دوران کودکی را در انگلیس زندگی میکردم, پدرم دوستی داشتند که سوارکار بودند و من از این طریق به اسب علاقه پیدا کردم.از ۵ سالگی کار با اسب را شروع کردم و البته همزمان ژیمناستیک کار می کردم.علاقه شدیدم به من اجازه نمیداد از اسب به خاطر خطراتش دوری کنم. در سواری از رکاب بیزار بودم و دلم می خواست ارتباط نزدیکتری با اسب داشته باشم و هر طور راحتترم روی لسب بنشینم, بخاطر همین رشته ولتیژ را به من پیشنهاد کردند. درآن زمان ولتیژ به صورت مسابقات محلی برگزار میشد. در برایتون یک مربی آلمانی بنام قلف لانگا بود که در ۷ سالگی استعداد مرا کشف کرد و از من خواست برای آموزش به آلمان بروم.

بعد از رفتن به آلمان در مدارس تخصصی که برای رشته ولتیژ بود رفتار با اسب, تربیت اسب وتمام موارد مورد نیاز را یاد گرفتم.

 

از ولتیژ برایمان بگویید:چرا ایران, کشوری که این رشته را نمی شناخت برای ادامه فعالیت انتخاب کردید:

ولتیژ رشته ای است که جامع تر از بقیه رشته های سوارکاری است و انجامش شجاعت و تعادل زیادی را لازم دارد.ولتیژ کاران سواران قابلی هستند. به جرات میتوان گفت کسی که آموزش ولتیژ دیده سوارکار خوبی میشود در حالی که بر عکس این موضوع صدق نمی کند.

من حدودا هفت سال است همراه خانواده به ایران برگشتم در حالی که می توانستم در آلمان یا اسپانیا موقعیت ها ی بهتری داشته باشم. اهل شعار نیستم ولی از صمیمم قلب کشورم را دوست دارم و دلم می خواهد در اینجا به کارم ادامه دهم.

 

 

این رشته در ایران نو پاست,نظر شما به عنوان بنیانگذار و تاثیر گذارترین فرد در این رشته در کشور مورد زیر ساختها و توسعه این رشته چیست؟

قبل از هر چیز باید اسب پرشی تربیت کنیم, اسب درساژ بیاوریم.چون برای هر رشته باید اسب مناسب آن رشته را بیاوریم. اسبی که دوره پرشش تمام شد یرای ولتیژ مناسب است.اسبی که ریتم خوب, تعادل خوب و فرمانپذیری داشته باشد و البته قلقلکی نباشد.

بعد از آن آموزش شاگردان بسیار مهم است .همزمانی آموزش سوارکاری و ژیمناستیک برای این رشته بسیار اهمیت دارد.

 

بنیانگذار ولتیژ بودن در ایران برای شما فرصت است یا تهدید؟     

برای من هیچ کدام از اینها نیست, من در خارج از ایران موقعیت بهتری دارم و صرفا بدلیل علاقه شخصی ام در اینجا کار میکنم. بنابراین نه بدنبال فرصتم نه به تهدیدها کاری دارم.

 

در حال حاضر چه فعالیتهایی در زمینه ولتیژ دارید:

در حال حاضر مسئول کمیته ولتیژ فدراسیون هستم, البته قبلا تمام وقت در فدراسیون بودم که بدلیل مشغله فراوان استعفا دادم.در استانهای مختلف که درخواست داشته باشیم دوره های ولتیژ میگذارم.البته شاگردانی دارم که اموزش میدهم و در مسابقات شو اجرا می کنند. با هزینه شخصی خودم از آلمان یک شبیه ساز آورده ام تا شاگردان بعد از آموزش روی آن تمرین کنند.

 

ولتیژ به دلیل حرکت های نمایشی و آکروبات نیازمند پوشش خاصی است؟ و آیا دخترها می توانند بدون محدودیت در این رشته فعالیت کنند؟

البته که محدودیت پوشش داریم و بخاطر این سعی کردیم در طراحی لباس بانوان هم آزادی عمل و هم محدودیتهای جامعه را مد نظر قرار دهیم تا بتوانیم کار خود را در ایران ادامه دهیم. البته می توانیم در عرصه نمایش ها از لباسهای محلی استفاده کنیم.

 

 چه مشکلاتی در صنعت اسب و سوارکاری در ایران وجود دارد که برای شما هم تبدیل به معضل شده باشد؟

مشکلات که زیاد هست .متاسفانه سوداگران بازار اسب رو خراب کردند.قیمتها باید واقعی بشود و آدمهای قابل اعتماد رو پیدا کنیم. این روند سوداگرایانه به کل صنعت اسب آسیب می زند.

 

تصور شما از آینده این رشته در ایران چیست؟

ما استعدادهای زیادی در کشور داریم که به رشد نمی رسند. باید استعدادها را بشناسیم و کمک کنیم تا رشد کنند کلاسها و دوره ها را در شهرستانها برگزار کنیم.مسابقات دوره ای برگزار کنیم و این رشته را به حد ملی برسانیم. ما این توانایی را داریم که در سطح بین الملل نیز شرکت کنیم که متاسفانه بدلیل نبود امکانات و حمایت این استعدادها رشد نمی کند. پس ما نیاز به حمایت و برگزاری مسابقات در سطح کشور داریم تا بتوانیم در سطح بین الملل خود را نشان دهیم.باید مسابقات ملی برگزار کنیم و داور از خارج بیاوریم.

 

درصد اهمیت لونژر,سوارکار و اسب در موفقیت یک نمایش ولتیژ چقدر است؟

نمی توان برایش درصد تعیین کرد. ترکیب این سه میتواند یک نمایش خوب را بسازد. یعنی هر سه این عوامل در کنار هم مهم است.اولویت با تربیت اسب و ارتباطش با لانژر و بعد سوارکار است.

 

همین الان تصور کنید ولتیژ وجود ندارد و شما باید رشته دیگری را انتخاب کنید, انتخاب شما چیست؟

اگر ولتیژ نبود دلم نمی خواست سوارکار شوم. چون در تمام رشته های سوارکاری اولویت با اسب است در حالی که در ولتیژ، اولویت با سوارکار است.

ولی در دیگر رشته ها، من ژیمناستیک و پاتیناژ را هم دوست دارم و هم کار میکنم.

 

این سوال را از همه میپرسیم که احساستان را در مورد اسب در یک جمله بیان کنید:

احساس میکنم که اسب یکی از اعضای خانواده ام است.

 

اسب مهمی برایتان وجود داشته؟

اسبهای زیادی را دوست داشتم ولی کالینت۸ اسبی است که مرا سورپرایز کرد.من عاشق اسب مشکی ام.

 

توصیه ای برای کسانی که ولتیژ کار می کنند دارید؟

من قوانین ولتیژ را ترجمه کرده ام و در اختیار فدراسیون قرار داده ام.لطفا بدقت مطالعه کنید.فیلم ها و آموزش ها را بارها و بارها ببینید.درخواست برگزاری شوهای ولتیژ کنید و مدام تکرار کنید تا حرفه ای شوید.

 

حرف پایانی:

تمام سعی ام اینست که دختران بتوانند این رشته را دنبال کنند.چون ما محدودیت پخش هم داریم.هر چند من حتی اگر پسرها را نشان دهند راضیم چون تبلیغ خوبی برای این رشته خواهد بود.

 

برای دیدن صفحه شخصی مینا فراهانی روی دکمه زیر کلیک کنید

ورود به صفحه مینا فراهانی

 

همچنین ببینید

مادیون مرجع اخبار سوارکاری

به بهانه ی قهرمانی در مسابقات گرند پریکس هرمیس، بیوگرافی سیمون دلیستر

به بهانه ی قهرمانی در مسابقات گرند پریکس هرمیس، بیوگرافی سیمون دلیستر مادیون مرجع اخبار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *