خانه / اخبار سوارکاری / لامینیت، بیماری شایع در اسب ها
مادیون مرجع اخبار سوارکاری
مادیون مرجع اخبار سوارکاری

لامینیت، بیماری شایع در اسب ها

لامینیت، بیماری شایع در اسب ها

مادیون مرجع اخبار سوارکاری – لامینیت، بیماری شایع در اسب ها

لامینیت(laminitis) یک مورد اورژانسی است. اگر گمان می کنید اسب شما دچار لامینیت شده، باید با یک دامپزشک تماس بگیرید. اگر شما در حال خواندن این مطلب هستید چون معتقدید اسب شما ممکن است لامینیت داشته باشد، اکنون خواندن را متوقف کنید و با دامپزشک خود تماس بگیرید. هر چه زودتر اسب خود را درمان کنید، امیدواری بیشتری برای بهبودی خواهید داشت. نام های دیگر لنگ شدن یا لامینیت در انگلیسی founder, road founder, grass founder هستند.

دلایل ایجاد لامینیت

دلایل زیادی در ایجاد لامینیت وجود دارند. شایع ترین علل، خوردن غلات یا علف بیش از حد است و پونی نسبت به این موضوع مستعد تر است. پونی ها اغلب می توانند به هر نوع خوراکی حتی کم عادت کنند و خود را سازگار کنند همچنین به راحتی در یک مرتع سرسبز می توانند پرخوری کنند. نیم ساعت در یک مرتع سرسبز می تواند باعث شود که یک پونی دچار لامینیت شود به همین دلیل است که چرای اسب در یک مرتع با علف های کوتاه شده ایده ی بدی است. همچنین لامینیت می تواند در اثر یک ضربه ی شدید ایجاد شود. عفونت های باکتریایی و ویروس ها می توانند لامینیت را به عنوان کولیک ایجاد کنند.

اسب پس از یک سواری طولانی در جاده ای سخت می تواند دچار لامینیت و درد شدید شود. دیواره ی لامینی و سم از هم جدا می شوند و اسب برای ماهها درد می کشد تا اینکه سم دوباره رشد کند. هر چیزی که جریان خون سالم به سم را مختل می کند می تواند باعث ایجاد لامینیت شود. از دیگر عوامل مؤثر می توان به:

  • بستر غرفه هایی که دارای تراشه های چوب گردو هستند
  • چمن یخ زده یا داغ
  • واکنشهای دارویی
  • کولیک شدید
  • بیماری های متابولیک
  • نعل ضعیف

درمان

اگر شما مشکوک هستید که اسبتان از لامینیت رنج می برد، اقدام سریع ضروری است. درخواست کمک از دامپزشکی ضروری است. در حالی که شما منتظر دامپزشک هستید، اسب را در یک غرفه که دارای سطحی نرم مانند ماسه ی نرم است نگه دارید. اگر لامینیت از خوردن غلات باشد، دامپزشک ممکن است دارویی تجویز کند تا آنها را از دستگاه گوارش خارج کند. دامپزشک شما ممکن است کمپرس سرد به سم را تجویز کند. دامپزشک شما همچنین ممکن است از داروهای ضد درد مانند NSAIDS، Butazone و دو نوع از داروهای رایج استفاده کند. بازکننده عروق ممکن است تجویز شود. درمان های خانگی در مراحل اولیه ایده خوبی نیستند. دامپزشک شما از بهترین درمان آگاه است.

همچنین ببینید

مادیون مرجع اخبار سوارکاری

نشانه هایی از بیماری داخلی در اسب ها

نشانه هایی از بیماری داخلی در اسب ها مادیون مرجع اخبار سوارکاری – نشانه هایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *