خانه / اخبار سوارکاری / فشار خون در اسب ها
مادیون مرجع اخبار سوارکاری
مادیون مرجع اخبار سوارکاری

فشار خون در اسب ها

فشار خون در اسب ها

مادیون مرجع اخبار سوارکاری – فشار خون در اسب ها

گرچه این اتفاق نسبتاً غیر معمول است، اما اسب ها نیز دچار فشار خون می شوند. فشار خون از طریق سه پارامتر: سیستولیک ، دیاستولیک و فشار متوسط شریانی (MAP) ارزیابی می شود. فشار سیستولیک حداکثر فشار تولید شده توسط بطن چپ در هنگام انقباض است. فشار دیاستولی حداقل فشار حاصل شده در هنگام آرامش است. MAP عامل تعیین کننده فشار پرفیوژن (عبور مایعات) به بیشتر اعضای بدن است.

اگرچه فشار خون می تواند بین حیوانات بسیار متفاوت باشد، میانگین فشار خون برای یک اسب در حالت ایستاده به صورت موردی برای سیستولیک 110 میلی متر جیوه ، دیاستولیک 70 میلی متر جیوه و برایMAP نود است(یا 120/70).

اسب ها در برخی موارد خاص مانند بیماری یا تحت بیهوشی عمومی، سطح فشار خونشان اغلب نوسان می کند. مطالعات روی اسب ها، رابطه ای بین مقاومت به انسولین و فشار خون بالا (فشار خون بالا) ، مشابه انسان را نشان داده است. فشار خون شریانی می تواند یکی از علائم سندرم متابولیک اسب (EMS) باشد، اسب هایی که انسداد مکرر مجاری تنفسی دارند در معرض خطر افزایش فشار خون ریوی (فشار خون بالا در ریه ها) هستند.

ماده ای که فشار خون را به طور خطرناکی افزایش می دهد، اغلب کبالت است که گفته می شود برای افزایش عملکرد به اسب های مسابقه ای داده می شود. داروهایی که مقاومت عروقی سیستمیک (SVR) را کاهش می دهند و باعث گشاد شدن عروق می شو ، و به دنبال آن باعث افت فشار خون می شود، شامل آپسپرومازین، تیوباربیتورات ، پروپوفول، ایزوفلوران و سووفلوران و خانواده آرامبخش از جمله Rompun (زیلازین) است.

افت فشار خون (فشار خون پایین) که به عنوان MAP کمتر از 60 میلی متر جیوه طبقه بندی می شو ، بیشتر در اسب ها دیده می شود، به خصوص در اسب هایی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند یا از خونریزی، کم آبی، شوک ، سپسیس یا آنافیلاکسی رنج می برند. در هنگام بیهوشی عمومی، خطر مرگ و میر اسبها بیشتر از سگها ، گربه ها و انسان ها است ، بنابراین BP آنها باید به دقت کنترل شود ، خصوصاً در حین جراحی اورژانسی کولیک.

همچنین ببینید

مادیون مرجع اخبار سوارکاری

خوشحالی در اسب ها

خوشحالی در اسب ها مادیون مرجع اخبار سوارکاری – خوشحالی در اسب ها از کجا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *