خانه / اخبار سوارکاری / دستگاه گردش خون اسب – قسمت چهارم
مادیون مرجع اخبار سوارکاری
مادیون مرجع اخبار سوارکاری

دستگاه گردش خون اسب – قسمت چهارم

دستگاه گردش خون اسب – قسمت چهارم

مادیون مرجع اخبار سوارکاری – دستگاه گردش خون اسب – قسمت چهارم

با توجه به روکش مو و پوست غالباً رنگی روی بدن اسب، مجبوریم از غشاهای مخاطی اسب (مانند لثه) استفاده کنیم تا در ارزیابی سیستم گردش خون کمک کنیم. غشاهای مخاطی باید صورتی و مرطوب باشند. غشای رنگ پریده ، کم خونی را منعکس می کند و غشاهای پر رنگ (صورتی تا قرمز) سپسیس و التهاب شدید را نشان می دهد.

زمان پرشدن مویرگ ها با خون (CRT) به عنوان تخمینی از هیدراتاسیون استفاده می شود. با قرار دادن محکم انگشت بر روی لثه ی اسب ، شما خون را از مویرگ ها بیرون می کشید و لثه را سفید رنگ می کنید. زمان بازگشت رنگ صورتی به قسمت مربوط CRT است. CRT معمولی بین 1.5 تا 2.5 ثانیه است. CRT طولانی مدت نشانه ای از کمبود آب بدن است.

خون از 30-40٪ گلبولهای قرمز تشکیل شده است، مقداری که ما به آن  (PCV) می گویم. PCV در صورت از دست دادن خون کامل یا گلبول قرمز (کم خونی) می تواند کاهش یابد. کاهش مقدار آب در جریان خون بدان معنی است که خون غلیظ تر است و باعث افزایش درصد نسبی گلبول های قرمز و به همین دلیل PCV (که به عنوان hemoconcentration نیز شناخته می شود) می شود.

دامپزشکان به طور مرتب از PCV برای تخمین وضعیت هیدراتاسیون اسب ها و نظارت بر پاسخ به درمان استفاده می کنند.

شناخت دستگاه گردش خون اسب برای صاحبان اسب بسیار مفید است زیرا با داشتن شناخت هر چند سطحی نسبت به بدن اسب خود می توانید عملکرد بهتری داشته باشید.

همچنین ببینید

مادیون مرجع اخبار سوارکاری

لادن امیر ماهانی و دونات هزیتیت: نائب قهرمان رده مالکین جام صدران (ویدئو)

لادن امیر ماهانی و دونات هزیتیت: نائب قهرمان رده مالکین جام صدران اخبار سوار کاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *