خانه / اخبار سوارکاری / دستگاه گردش خون اسب – قسمت اول
مادیون مرجع اخبار سوارکاری
مادیون مرجع اخبار سوارکاری

دستگاه گردش خون اسب – قسمت اول

دستگاه گردش خون اسب – قسمت اول

مادیون مرجع اخبار سوارکاری – دستگاه گردش خون اسب – قسمت اول

اسب یکی از شاخص ترین ورزشکاران جهان است. توانایی ذاتی او عمدتاً ناشی از یک سیستم گردش خون تخصصی است که به همراه دستگاه تنفسی می توانند نیازهای اکسیژن رسانی زیاد عضلات را در یک اسب ورزشکار تامین کنند.

سیستم گردش خون اسب از دو عضو اصلی قلب و طحال تشکیل شده است که توسط رگ های وسیعی از عروق متصل شده اند که برای انتقال اکسیژن و مواد مغذی به سلول های بدن و حذف زباله ها و سموم آن سلول ها به کار می روند.

به طور میانگین اندازه ی قلب اسب تقریباً 1٪ از وزن بدن آن است، بدین معنی که اسب 1000 پوندی هشت تا ده پوند قلب دارد! اسب های اصیل قلبی بزرگتر نسبت به اندازه ی معمول دارند، در حالی که نژادهای دیگر دارای قلبی هستند که فقط 0.6 درصد از وزن بدن آن ها وزن دارد.

با عبور از دریچه tricuspid ، خون به بطن راست منتقل می شود. با انقباض بطن راست، خون از طریق دریچه ی ریوی وارد شریان ریوی و از این طریق وارد ریه ها می شود. هنگامی که خون به طور کامل دارای اکسیژن شد، به قلب باز می گردد و وارد دهلیز چپ می شود. دریچه میترال دروازه ای بین دهلیز سمت چپ و بطن چپ است که دارای دیواره های عضلانی ضخیم و قدرتمند است. انقباض شدید بطن چپ خون را از طریق دریچه آئورت در کل بدن پمپ می کند.

شریان ها عروقی هستند که از قلب دور می شوند و دارای اکسیژن و خون غنی از مواد مغذی هستند. با رسیدن این خون به مویرگ های درون بافت، اکسیژن آزاد می شود و دی اکسید کربن و سایر ضایعات سلولی به جریان خون اضافه می شود.

رگ ها از بافت به قلب بازمی گردند. خونی که در روده ها گردش می کند و مواد مغذی هضم شده را جمع می کند، در سیاهرگ کبدی جمع می شود و برای پردازش و سم زدایی از کبد عبور می کند. پس از عبور از کلیه، پسماند نیز از خون فیلتر می شود.

 

همچنین ببینید

مادیون مرجع اخبار سوارکاری

امیر متین ماندگاری و شکیرا: قهرمان فینال مسابقات پرش با اسب جام صدران،تور کوچک(ویدئو)

امیر متین ماندگاری و شکیرا: قهرمان فینال مسابقات پرش با اسب جام صدران،تور کوچک اخبار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *