خانه / اخبار سوارکاری / خطرات دارویی برای اسب ها – قسمت اول
مادیون مرجع اخبار سوارکاری
مادیون مرجع اخبار سوارکاری

خطرات دارویی برای اسب ها – قسمت اول

خطرات دارویی برای اسب ها – قسمت اول

مادیون مرجع اخبار سوارکاری – خطرات دارویی برای اسب ها – قسمت اول

در مدیریت سلامت اسب به ویژه صدمات و بیماری ها، صاحبان وظیفه شناس هرگز به طور عمدی اسب خود را در معرض خطر قرار نمی دهند. با این حال، استفاده ی نادرست از برخی داروهای معمولی برای اسب بیشتر می تواند بر سلامت و ایمنی اسب ها تأثیر بگذارد.

اور دوز دارویی

برای تسکین درد، بهبودی و کنترل یا معالجه یک بیماری داروهای درمانی در صورت استفاده صحیح می توانند مؤثر و مفید باشند، اما در صورت استفاده ی نادرست بسیار خطرناک هستند. فنیل بوتازون یا “Bute” یکی از رایج ترین داروهای تجویز شده در خانواده ی دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است. در صورت استفاده صحیح ، NSAID ها می توانند درد را تسکین دهند و به کاهش التهاب و تب کمک کنند. Bute که در مجموعه داروهای بسیاری از دارندگان اسب وجود دارد، می تواند برای بسیاری از آسیب ها از جمله کبودی، آبسه های سم، کشیدگی تاندون، رباط های رگ به رگ شده و ورم مفاصل تجویز شود. این داروها داروهای ارزشمندی هستند. در صورت استفاده ی مناسب، آن ها بسیار بی خطر هستند؛ با این حال، برخی از دارندگان اسب ممکن است فکر کنند استفاده ی بیش از حد بیشتر کمک می کند.

 Bute هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است و هم در فرمولاسیون تزریقی و خوراکی در دسترس است. اما اگر طولانی مدت یا در دوزهای زیاد مصرف شود، به خصوص اگر اسب نسبت به NSAID حساس باشند، به احتمال زیاد باعث ایجاد مشکلاتی می کند و حالت سمی بودن به خود می گیرد.
مشکلات گوارشی از جمله زخم معده و روده بزرگ و همچنین نارسایی کلیوی (کلیه) نتیجه ی سو مصرف این داروست. اختلالات کلیوی در اسب های مسن شایع تر است. کم آبی مزمن یا مکرر نیز یکی دیگر علائم آن است که کلیه را درگیر می کند. قرار گرفتن در معرض سو مصرف Bute به احتمال زیاد باعث ایجاد مشکلات مربوط به دستگاه گوارش می شود.
علائم بالینی مسموم شدن توسط این دارو شامل اسهال، کولیک، زخم دستگاه گوارش و همچنین کمبود پروتئین و یا کم خونی در تست خون یا به شکل زخم در معاینه ی آندوسکوپی مشاهده می شود، ضعف رشد مو و کاهش وزن نیز از علائم این مسمومیت است. در صورت بروز چنین علائمی ، مصرف دارو را متوقف کرده و برای تشخیص و درمان با دامپزشک تماس بگیرید.
فلونکسین مگلومین (با نام تجاری Banamine) نیز در همان خانواده NSAID یافت می شوند.

همچنین ببینید

مادیون مرجع اخبار سوارکاری

نیلز براینسلز و گانسیا د موره: قهرمان فینال مسابقات گرند پریکس سنت تروپز ،رده 1.60(ویدئو)

نیلز براینسلز و گانسیا د موره: قهرمان فینال مسابقات گرند پریکس سنت تروپز ،رده 1.60 …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *