خانه / اخبار سوارکاری / حمام کردن اسب
مادیون مرجع اخبار سوارکاری

حمام کردن اسب

حمام کردن اسب

مادیون مرجع اخبار سوارکاری – حمام کردن اسب

حمام کردن اسب به وسایل و لوازم خاص خودش احتیاج دارد. وسایلی که نیاز دارید را از قبل آماده کنید. شما همچنین به شامپو و نرم کننده مخصوص اسب نیاز دارید، و همینطور به ابزار مخصوص تیمار کردن اسب مانند: اسکارپر( وسیله ای برای گرفتن موهای زائد و کرک ها)، برس بدن، شانه ی غشو کردن ، شانه ی یال و حوله و سطل آب نیاز دارید.

اسب خود را با یک گره ی آسان باز شو ببندید. محلی که انتخاب می کنید باید طوری باشد که آب به خارج از آن جریان یابد و در آنجا جمع نشود اگر اصطبل جای مخصوص شستشو دارد از آنجا استفاده کنید. گره ی ایمن یا آسان باز شو باعث می شود که اگر اسب شما ترسید به خودش یا به فنس ها آسیب وارد نکند، شما این گره را می توانید به راحتی باز کنید به جای اینکه با کشیدن طناب اسب را اذیت کنید.

از برس غشو استفاده کنید و به شکل دایره ای رو بدن اسب بکشید این کار باعث گردش خون در پوست اسب نیز می شود بعد از آن از برس بدن استفاده کنید تا خاک و موهای گرفته شده توسط برس غشو از روی بدن اسب پاک شود.

پاهای اسب را با برس بدن تمیز کنید اگر یک برس جداگانه باشد بهتر است، با دقت پاها را برس بکشید تا گل و لای ، خاک و هر گونه کثیفی از پاهای اسب پاک شود.

از شانه ی دندانه دار برای یال ها و دم اسب استفاده کنید. سعی کنید یال و دم را به خوبی تمیز کنید و شانه بزنید اگر گره داشت گره ها را باز کنید اگر گره ها با شانه باز نمی شود با دست به آرامی باز کنید، شانه را روی موها با فشار نکشید.

برای شانه کردن دم اسب هیچگاه پشت اسب قرار نگیرید زیرا ممکن است اسب لگد بزند و شما صدمه ببینید. از اطراف پاهای اسب می توانید پشت و دمش را تمیز کنید.

حمام کردن اسب

صورت اسب را قبل از همه بشورید زیرا اسب روی صورتش حساس است. یک ابر را با آب گرم مرطوب کنید و آب اضافی آنرا بگیرید سپس به آرامی و در جهت مو های صورت اسب روی صورتش بکشید مواظب باشید که به چشم ها ی اسب فشار نیاورید زیرا بسیار ناراحت کننده است. هرگز از شامپو استفاده نکنید آب کافیست فقط دقت کنید که اگر صورت اسب کثیف است چندبار آب را عوض کنید تا به خوبی تمیز شود.

قبل از شامپو زدن به بدن اسب آنرا مرطوب کنید می توانید این کار را با یک ابر خیس انجام دهید. از شلنگ با فشار زیاد استفاده نکنید زیرا اسب را ناراحت می کند.

شامپو را به مقدار کم و قسمت به قسمت روی بدن اسب بمالید زیرا اگر بخواهید همه را یک جا کف بزنید قسمت هایی که اول کف زدید خشک می شود و این خود باعث کثیف شدن اسب می شود پس بدن اسب را یکدفعه شامپو نزنید در ضمن استفاده از مقدار زیاد شامپو کار صحیحی نیست زیرا چربی پوست اسب را از بین می برد و این خود باعث ناراحتی و خشکی پوستش می شود.

اسب را خوب آبکشی کنید این کار را با یک ابر خیس و سطل آب انجام دهید آنقدر این کار را تکرار کنید تا تمامی شامپو و کف از بدن اسب پاک شود زیرا باقی ماندنش موجب خشکی پوست اسب می شود.

در آخرین مرحله دم اسب را بشویید. در اینجا می توانید دم را داخل سطل آب کنید تا کاملا تمیز شود قسمت بالایی دم را نیز با اسفنج خیس به خوبی تمیز کنید.

در این مرحله پس از اینکه آب استفاده شده شفاف شد و از شست شوی اسب اطمینان حاصل کردید می توانید اسب را خشک کنید. این کار را با اسکراپر انجام دهید با کشیدن اسکراپر روی بدن اسب آب اضافی گرفته می شود اگر اسکراپر ندارید می توانید از لبه ی دستتان استفاده کنید. از حوله ها نیز برای خشک کردن اسب استفاده کنید بعد از این کارها به مدت ده دقیقه تا یک ربع اسب را در زیر نور آفتاب راه ببرید تا کاملا خشک شود. سپس دوباره یال اسب خود را شانه بزنید.

همچنین ببینید

مادیون مرجع اخبار سوارکاری

بهترین نژاد های اسب برای رشته ی درساژ – قسمت دوم

بهترین نژاد های اسب برای رشته ی درساژ – قسمت دوم مادیون مرجع اخبار سوارکاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *