خانه / اخبار سوارکاری / بیماری چشمی ماه کوری
مادیون مرجع اخبار سوارکاری
مادیون مرجع اخبار سوارکاری

بیماری چشمی ماه کوری

بیماری چشمی ماه کوری

مادیون مرجع اخبار سوارکاری – بیماری چشمی ماه کوری

تشخیص ماه کوری برای اسب و صاحبش ناراحت کننده است، زیرا گاهی اوقات لازم است تصمیمات دشواری برای جلوگیری از طولانی شدن درد مداوم اسب گرفته شود. 

برخی از نژادها به نظر می رسد حساس تر از دیگر نژاد ها هستند. نژاد Appaloosas به نظر می رسد بیشتر از نژاد های دیگر در معرض خطر است. اگر اسب شما مشکوک به ماه کوری است، حتما دامپزشک را در جریان بگذارید تا سریعتر این بیماری را درمان کنید.

نام های دیگر برای این بیماری عبارتند از: یووئیت، درد دوره ای چشم ها، ERU، درد دوره ای یا التهاب مزمن داخل چشمی.

علل ابتلا به ماه کوری

چندین علت ممکن است برای کوری ماه یا یووئیت مجدد اسب وجود دارد. باکتری ها، قارچ ها، ویروس ها، انگل ها، گرده ها، کمبود ویتامین ها، کمبود های خودایمنی و آسیب های جسمی ممکن است علت کوری ماه باشد. باکتری های لپتوسپیروز و باکتری هایی که باعث زکام می شوند، ممکن است دو مورد از علل شایع باکتریایی باشد. آنفولانزاهای اسب، آبسه های دندان و سم ممکن است باعث ماه کوری شوند. اگر یک مشکل انگلی وجود داشته باشد، ممکن است ماه کوری توسط داروهای ضد انگل ایجاد شود.

این بیماری عود کننده است یعنی ممکن است در دوره ای خوب شود و ناگهان دوباره بازگردد. شرایط بازگشت نیز در اسب ها متفاوت است، ممکن است برای یک اسب سالی یکبار باشد و برای دیگری هفته ای یا روزانه عود کند.

نشانه های بیماری

علائم ماه کوری عبارتند از التهاب و قرمزی چشم در ناحیه اطراف چشم، تیرگی یا تغییر رنگ چشم، اشک ریختن، لوچ شدن. اسب از بودن در نور آفتاب اجتناب می کند. اگرچه ممکن است مشخص نباشد، اسب احساس درد خواهد داشت. ERU ممکن است یک یا هر دو چشم را تحت تاثیر قرار دهد. دامپزشک هر دو چشم را بررسی خواهد کرد تا تشخیص دهد که یک عفونت ساده است یا ماه کوری.

پیامد ها

علاوه بر علائم واضح در چشم و ناحیه اطرافش، ممکن است در صورتی که اسب به درستی و فوری درمان نشود، کاملا کور شود. مطمئنا، زخمهای بعدی موجب درد می شوند و متاسفانه هیچ چیز برای جلوگیری از اتفاقات دیگر وجود ندارد. آب مروارید ممکن است باعث ایجاد نابینایی شود. در داخل، ساختارهای چشم ممکن است آسیب ببینند.

درمان

از آنجا که اسب شما ممکن است بزودی دچار ناراحتی و علائم ماه کوری شود، باید از دامپزشک خود بپرسید که آیا مطمئن است و اگر هست درمان را آغاز کند. درمان احتمالا شامل استروئیدها و داروهای که به گشاد شدن مردمک اسب کمک خواهد کرد می شود. شما برای حفاظت از اسب خود در برابر نور می توانید او را در اصطبل نگه دارید یا برای چشمانش در طول روز ماسک بزنید.

همچنین ببینید

مادیون مرجع اخبار سوارکاری

بهترین نژاد های اسب برای رشته ی درساژ – قسمت دوم

بهترین نژاد های اسب برای رشته ی درساژ – قسمت دوم مادیون مرجع اخبار سوارکاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *