خانه / اخبار سوارکاری / اهمیت تهویه مناسب در اصطبل
مادیون مرجع اخبار سوارکاری
مادیون مرجع اخبار سوارکاری

اهمیت تهویه مناسب در اصطبل

اهمیت تهویه مناسب در اصطبل

مادیون مرجع اخبار سوارکاری – اهمیت تهویه مناسب در اصطبل

تا زمانی که یک اصطبل تهویه خوبی نداشته باشد، اسب ها حتی در هوای سرد و طوفانی در فضای باز در شرایط بهتری هستند.

اصطبل با تهویه نا مناسب به طور غیر طبیعی مرطوب و غبارآلود است، که می تواند منجر به مشکلات تنفسی شود و همچنین در تابستان بسیار گرم خواهد شد.

کره اسب جوان در مقابل اثرات تهویه ناکافی و آلودگی های معلق در هوا آسیب پذیر است، گرد و غبار حاصل از خوراک یا مواد کف باکس، هاگ کپک، آمونیاک حاصل از ادرار و رطوبت، مواد تحریک کننده ای هستند که ممکن است باعث التهاب در ریه ها و پوشش راه هوایی شوند و راه را برای حمله ویروس ها و عفونت های باکتریایی باز کنند.

برخی از آلاینده ها ممکن است باعث بروز واکنش های آلرژیک در اسب ها شوند، سلامت تنفسی را به خطر بیندازند و مشکلات محدود کننده عملکرد را ایجاد کنند که اغلب به صورت COPD (بیماری انسدادی مزمن ریوی ، که معمولاً با نام heaves شناخته می شود)بروز می کند و امروزه انسداد مجاری راه هوایی (RAO) نامیده می شود.

اسبهایی که بیشتر در اصطبل می مانند همیشه در مقایسه با اسبهای خارج از اصطبل در معرض سطح گرد و غبار بیشتری قرار دارند. حتی اگر یک اصطبل تهویه شود، گرد و غبار بیشتری در فضای بسته به دام می افتد. تهویه مناسب برای سلامت تنفسی اسب بسیار مهم است.

بسیاری از اصطبل های سبک قدیمی تهویه مطلوبی ندارند و سطح گرد و غبار آنها زیاد است. بسیاری از طویله های ساخته شده قبل از دهه 1980 برای گاو ساخته شده اند.

غالباً ، انبارها و اصطبل های قدیمی پنجره های زیادی ندارند و این امر گزینه های ورود هوای تازه و بیرون آمدن هوای داخل اصطبل را محدود می کند. تنها گزینه باز کردن درب در انتهای انبار یا اصطبل است.

بسیاری از اسبها به دلیل تهویه نامناسب اصطبل به دلیل گرد و غبار و هوای بی کیفیتی که در محدوده این مکان وجود دارد، دچار بیماری های آلرژیک هستند. دارندگان اسب تمایل دارند اسب ها را برای 5 یا 6 ماه از سال در اصطبل نگه دارند.

در زمستان، مردم می خواهند برای راحتی خود اصطبل را گرم نگه دارند و اسبهای خود را از پوشیدن کاور زمستانی باز دارند. در صورت گرم نگه داشتن یک اصطبل، تهویه مناسب در این شرایط دشوار است.

مطالعات نشان داده است که گرد و غبار و آمونیاک در پایین ترین سطح یعنی 3 فوت از کف بیشترین مقدار را دارند. حتی اگر در بالا درب تا نیمه باز باشد، باز هم تهویه اصطبل خوبی نخواهید داشت ، زیرا قسمت پایین جریان هوا کافی نیست. داشتن جریان هوایی که از کف به سمت بالا می آید بسیار مهم است.

هوای سرد در یک محفظه به پایین ته نشین می شود و هوای گرم افزایش می یابد. اگر جریان هوا برای حرکت هوای پایین به سمت بالا نباشد ، نزدیکترین سطح زمین همیشه بی کیفیت است. اگر اسبی دراز بکشد چاره ای جز تنفس هوای مملو از گرد و غبار و آمونیاک ندارد.

برای بهبود تهویه، باید حرکت هوا را طوری ایجاد کنیم تا هوا را از پایین غرفه خارج کند. اگر گردش هوا از پایین به بالا باشد ، مقداری از گرد و غبار ته نشین می شود و برخی دیگر به مسیر تهویه منتقل می شوند.

هر اصطبل باید یک ورودی و یک خروجی داشته باشد، بنابراین هوا می تواند از طریق آن حرکت کند. باز کردن درب در هر انتهای اصطبل ممکن است کافی نباشد. بستگی به این دارد که باد از کدام جهت می آید.

اگر باد از سمت شرق باشد به سمت غرب حرکت می کند و اگر اصطبل شما در جهت آن است، خوب است. اما اگر باد از جنوب بیاید و در مسیر آن پنجره ها واقع شده باشد، به پنجره ها وارد می شود و همه گرد و غبار به طرف دیگر ، به سمت اسب های آنجا می رود، زیرا پنجره های آنها خروجی هوا است .

ممکن است شما یک طرف اصطبل خود را بهبود بخشیده باشید اما ممکن است انجام این کار باعث ضعف بیشتر طرف دیگر شده باشد. بنابراین تهویه طبیعی بسته به محل انبار شما نسبت به بادهای غالب محدودیت هایی دارد. در زمستان ممکن است تمایل نداشته باشید درهای انتهای راهرو را باز کنید زیرا در بیرون هوا بسیار سرد است.

اگر در حال ساخت تاسیسات جدید هستید ، نگاهی مهندسی به جریان هوا داشته باشید و یک ورودی و خروجی ایده آل طراحی کنید.

هنگام بازسازی یک اصطبل قدیمی، ساختار ساختمان را بررسی کنید. قبل از اینکه هزینه زیادی را صرف تغییرات کنید، یک مهندس خوب می تواند برای کمک به جریان طبیعی هوا به شما بگوید که چه چیزی نیاز دارید و همچنین می تواند محل قرارگیری فن ها و کارهایی را که می توانید انجام دهید به شما بگوید.

اگر ساختمان از نظر ساخت و ساز و تهویه کمتر از ایده آل باشد می توانید فن ها را در بهترین مکان ها قرار دهید تا جریان هوا به حداکثر برسد. کسی که در مورد مهندسی تهویه می داند می تواند به شما در مورد مکانی که هوای بیشتری وارد می شود و این که از کجا باید خارج شود ، مشاوره دهد و ایده بهتری در مورد مکان قرار دادن فن ها و نوع استفاده از آنها به شما ارائه دهد.

آنها همچنین می توانند به شما در مورد باز بودن پنجره ها توصیه هایی کنند و شاید به جای استفاده از فن ، در مواردی که به منافذ خارجی نیاز دارید، راهکار هایی بدهند.

چه در حال ساخت اصطبل جدید باشید و چه در حال بازسازی ساختمان قدیمی ، هزینه تماس با شخصی که می تواند در مورد تهویه مناسب به شما مشاوره دهد یا به شما نشان دهد چگونه می توانید آنچه را که در حال حاضر دارید بهبود ببخشید زیاد نیست.

همچنین ببینید

مادیون مرجع اخبار سوارکاری

نشانه هایی از بیماری داخلی در اسب ها

نشانه هایی از بیماری داخلی در اسب ها مادیون مرجع اخبار سوارکاری – نشانه هایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *