خانه / اخبار سوارکاری / اقدامات لازم در مورد کولیک
مادیون مرجع اخبار سوارکاری
مادیون مرجع اخبار سوارکاری

اقدامات لازم در مورد کولیک

اقدامات لازم در مورد کولیک

مادیون مرجع اخبار سوارکاری – اقدامات لازم در مورد کولیک

توجه و درمان سریع در مواجهه با کولیک ضروری است. کولیک ممکن است خفیف باشد و خود به خود برطرف شود، اما برخی از کولیک ها نشانه ای از یک مشکل جدی هستند که به مراقبت های دامپزشکی نیاز دارند. در اینجا راه هایی پیشنهاد شده که چگونه می توان اکثر موارد کولیک را درمان کرد، با این حال اگر نشانه های جدی از ناراحتی در اسب دیدید سریعا دامپزشک را خبر کنید.

ابتدا باید شدت کولیک را تشخیص دهید. اگر کولیک اسب شما خفیف باشد، احتمالا ناخوشایند است و پهلو های اسب دچار کشش می شود، توجه کنید که آیا این نشانه بعد از 30 دقیقه کاهش می یابد یا نه. ببینید که نشانه ای از مدفوع وجود دارد یا اینکه اسهال است، ممکن است اسب رفتار غیر معمول نیز داشته باشد مثل عرق کردن یا بی تابی و یا غلت زدن. هنگامی که این نشانه ها زا دیدید همه ی خوراکی ها را بیرون ببرید و همینطور لایه ی زیرین اسب را کاملا تمیز کنید. بهتر است که اسب آب ننوشد.

تا زمانی که اسب آرام است سعی کنید شکمش را بالا بکشید(یک نوع ورزش) و کمی راه ببرید. یورتمه رفتن برای زمانی کوتاه ممکن است مفید باشد اما نه طولانی، اسب را خسته نکنید. اگر اسب شروع به بهبود یافت، کمی غذا می تواند بخورد. اسب شما باید به حالت عادی بازگردد، یعنی تولید یک مقدار معینی از کود در مدت زمان کوتاه.

تحرک داشتن در موارد خفیف می تواند موجب به کار افتادن دستگاه گوارش و خارج شدن مدفوع و گاز از بدن اسب بشود و کولیک را درمان کند.

اگر علائم کولیک خفیف پس از حدود نیم ساعت کاهش نیافت، دامپزشک را خبر کنید. هر گونه تغییرات در تغذیه، دارو ها یا دارو های ضد انگل،یا هر چیز دیگری که به یاد می آورید که ممکن است باعث بروز کولیک شود، بنویسید. توجه داشته باشید که چه مقدار کود تولید شده و کجا موجود است، شکل ظاهری مدفوع چگونه است و هر چیز غیر عادی دیگر را از قلم نیاندازید. این ممکن است باعث تشخیص علت کولیک و درمان سریع شود.

اگر اسب شما دچار لرز شد او را با پتو گرم کنید.

اگر اسب پرخاشگر باشد، ابتدا به ایمنی خود توجه کنید. طبیعی است که شما بخواهید اسب را آرام کنید، اما اسب در زمان درد شدید می تواند همه چیز را فراموش کند، حتی یک مربی آشنا بنابراین بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید.

اگر داروهای تجویزی مانند آرامبخش عضلانی برای کولیک در جعبه کمک های اولیه خود دارید، با احتیاط بسیار زیاد آنها را مصرف کنید. درمان نادرست ممکن است آسیب بیشتری نسبت به قبل وارد کند. کولیک ناشی از یک روده پیچ خورده ، را باید سریع تشخیص داد.

 

همچنین ببینید

مادیون مرجع اخبار سوارکاری

خوشحالی در اسب ها

خوشحالی در اسب ها مادیون مرجع اخبار سوارکاری – خوشحالی در اسب ها از کجا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *