خانه / اخبار سوارکاری / آیا جراحی کولیک برای اسب مناسب است؟
مادیون مرجع اخبار سوارکاری
مادیون مرجع اخبار سوارکاری

آیا جراحی کولیک برای اسب مناسب است؟

آیا جراحی کولیک برای اسب مناسب است؟

مادیون مرجع اخبار سوارکاری – آیا جراحی کولیک برای اسب مناسب است؟

کولیک  اصطلاحی کلی برای درد یا ناراحتی در شکم اسب و همچنین یکی از رایج ترین مشکلات سلامتی اسب ها است. حتی کسانی که با دقت بسیار زیادی از اسب خود مراقبت می کنند. همچنین علت اصلی تلفات در اسب ها است. این مشکل می تواند هر اسبی را در هر زمانی درگیر کند، بنابراین همه ی دارندگان اسب باید از علل اصلی، مراحل پیشگیرانه و موثرترین روشهای درمانی کولیک آگاه باشند.

خوشبختانه ، بسیاری از موارد قولنج با یا بدون درمان پیچیده، نسبتاً سریع برطرف می شوند. کولیک ناشی از گاز می تواند منجر به درد شدیدی شود، اما درمان نسبتاً ساده ای دارد و اسب معمولاً در عرض چند ساعت احساس بهتری پیدا می کند. دامپزشک می تواند اسب را معاینه کند و برای تسکین ناراحتی و اضطراب اسب داروها یا سایر روش های درمانی را تجویز کند. اگر با اتمام داروها درد دوباره ظاهر نشود، اسب معمولاً بهبود یافته است. در این موارد ، مالکان می توانند از دامپزشک دستورالعمل بگیرند که چه زمانی اسب اجازه دارد به خوردن یونجه و غلات ادامه دهد.

با این حال، در سایر موارد قولنج علت چیزی است که به راحتی قابل رفع نیست و جراحی تنها راه درمان این بیماری است. به عنوان مثال روده ای که چنان محکم پیچ خورده است که گردش خون در آن قطع شده است، گرفتار شدن دستگاه گوارش جابجا شده توسط ارگان دیگری یا پارگی قسمتی از دستگاه گوارش.

جراحی کولیک هزینه بردار است. در صورتی که شرایط اسب ساده نباشد یا بهبودی طولانی شود، هزاران دلار برای روشهای معمول و دهها هزار یا بیشتر برای روش های دیگر هزینه می شود. بسیاری از جراحی های کولیک به خوبی انجام می شود و اسب بهبود پیدا می کند و در طی چند روز کلینیک را ترک می کند سپس یک ماه یا بیشتر را در استراحت می گذراند.

در برخی موارد، اسب می میرد یا مجبور می شوند ظرف چند روز به علت عوارض به روش های اتانازی متوصل شوند. یک مشکل رایج پس از جراحی شکم در اسب، ایلئوس است، وضعیتی که در آن روده تحرک پیدا نمی کند، بنابراین یونجه و خوراک خورده شده از طریق دستگاه حرکت نخواهد کرد. اگر اقدامات برای حل این مشکل موثر نباشد ، اسب نمی تواند زنده بماند.

وقتی اسبی علائم کولیک را نشان داد، با دامپزشک تماس بگیرید. این شخص تنها کسی است که می تواند به طور قطعی بگوید علت کولیک چیست، بهترین روش درمانی چیست و اینکه آیا اسب احتمالاً به جراحی احتیاج دارد. انتظار برای دیدن اینکه آیا اسب به خودی خود بهتر می شود خطرناک است. آنچه در ابتدا به نظر می رسد یک مورد خفیف است و گاهی اوقات می تواند به سرعت پیشرفت کند تا جایی که درد شدید ایجاد شود و هیچ درمانی نتواند جان اسب را نجات دهد.

پس از معالجه اسب ، خواه درمان شامل جراحی باشد یا نه ، دستورالعمل های دامپزشک را برای مراقبت و مدیریت دنبال کنید. دلایل احتمالی کولیک را مرور کرده و برای جلوگیری از تکرار مشکل ، گامهایی را برای تغییر مراقبت و تغذیه اسب بردارید.

همچنین ببینید

مادیون مرجع اخبار سوارکاری

بهترین نژاد های اسب برای رشته ی درساژ – قسمت دوم

بهترین نژاد های اسب برای رشته ی درساژ – قسمت دوم مادیون مرجع اخبار سوارکاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *