خانه / اخبار سوارکاری / آیا اسب من سرما خورده است؟
مادیون مرجع اخبار سوارکاری
مادیون مرجع اخبار سوارکاری

آیا اسب من سرما خورده است؟

آیا اسب من سرما خورده است؟

مادیون مرجع اخبار سوارکاری – آیا اسب من سرما خورده است؟

در حدود 17٪ از اسب هایی که سرما می خورند در واقع به بیماری عفونی تنفسی مبتلا شده است. عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی (URT) می تواند توسط ویروس ها و باکتری ها ایجاد شود.

سن (در این مورد ، 1 تا 5 سال)، استرس، تماس مکرر با بسیاری از اسب ها و عدم واکسیناسیون همه از عوامل خطر هستند. اسبهای مبتلا اغلب سابقه تماس با یک اسب ناآشنا را دارند. اما برای انتقال نیازی به تماس مستقیم نیست. به عنوان مثال ، ویروس هرپس اسب (EHV) می تواند از طریق ترشحات آئروسل شده از پاکسازی سوراخ های بینی یا سرفه گسترش یابد. اشیا آلوده مانند سطل های آب و خوراکی و ناقلین (مانند افراد و حشرات) نیز می توانند عامل انتقال باشند. انکوباسیون یا زمان عفونت قبل از ظهور علائم بالینی، از 36 ساعت برای آنفلوانزا ، سه تا هفت روز برای EHV و سه تا 14 روز برای استرپتوکوکوس (equiples) است.

علائم بالینی

سرفه های بی وقفه، ترشح زیاد بینی، عدم تحمل ورزش، تورم غدد لنفاوی، تب، ورم و افسردگی و بی اشتهایی را با عفونت URT مرتبط می دانیم. در واقع، به ویژه در مراحل اولیه عفونت، بسیاری از اسبها یک علامت بالینی واحد را نشان می دهند یعنی تب. اگر تب زیاد شود، ممکن است باعث کمبود اشتهای، بی اشتهایی و کم آبی شود. اما بسیاری از اسب ها تب کوتاه مدت دارند که مورد توجه قرار نمی گیرد.

یک “ناقل خاموش” که هیچ علامت بالینی بیماری ندارد، می تواند عفونت را به طور گسترده ای در اصطبل با علائم آشکار انتقال دهد. به عنوان مثال، 80٪ از اسب ها به صورت نهفته EHV دارند و فقط در زمان استرس بروز می کند. اینگونه عفونتهای تنفسی در محیط های بسته رخ می دهد. ناقلین همچنین می توانند عفونت را به افراد دارای ایمنی کم نظیر حیوانات جوان، پیر و باردار منتقل کنند.

تشخیص

آزمایش می تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید که یک اسب تب دار دارای عفونت URT است یا خیر. نتایج مشخص می کند که اقدامات ایمنی زیستی در انبار شما چه باشد.

آزمایشات، بسته به مرحله عفونت و حجم ترشحات اسب، محدودیت هایی دارند. به عنوان مثال، دامپزشکان معمولاً فقط می توانند ویروس رینیت را در مرحله حاد عفونت (سه تا چهار روز اول) تشخیص دهند.

درمان

استراحت و مصرف مایعات در درمان سرماخوردگی در مورد اسب نیز صادق است. برای تشویق به مصرف آب =، ممکن است نیاز به تأمین غذای اسب داشته باشید یا منبع آب اضافی با نمک (1-2 قاشق غذاخوری در روز نمک همراه غذا یا لیسیدن نمک) یا الکترولیت به او دهید. یک قانون کلی، یک هفته استراحت اسب به ازای هر روز تب و حداقل دو تا سه هفته استراحت پس از بهبود عفونت است.

از آنجا که بازسازی اپیتلیوم دستگاه تنفسی (پوشش داخلی) تقریباً 21 روز طول می کشد، اسب های دارای عفونتهای ویروسی ممکن است سه هفته پس از عفونت اولیه در معرض عوارضی مانند ذات الریه باشند. استراحت ناکافی به دنبال عفونت های ویروسی نیز ممکن است یک عامل مستعد برای ایجاد التهاب مزمن مجاری هوایی باشد و می تواند در ایجاد بیماری التهابی مجاری هوایی نقش داشته باشد.

برای کنترل تب دامپزشکان اسب ها را با تب بر درمان می کنند. اسب های مبتلا به عفونت EHV ممکن است به ضد ویروس نیاز داشته باشند و دامپزشکان ممکن است آنتی بیوتیک ها را برای عفونت های باکتریایی ثانویه یا موارد شدید خفگی توصیه کنند.

جلوگیری

واکسیناسیون، قرنطینه سازی اسب های تازه وارد به مدت 21 روز، تفکیک اسب ها بر اساس گروه سنی و وضعیت بارداری، ضد عفونی تجهیزات و انجام پروتکل های ایمنی زیستی مناسب ، ممکن است از گسترش عفونت در انبار جلوگیری کند.

استفاده از داروهای تحریک کننده سیستم ایمنی قبل از سفر  یا سایر موارد استرس زا ممکن است به پیشگیری و  یا بهبود بیماری تنفسی کمک کند.

اگر متوجه شدید یک اسب تب و علائم احتمالی تنفسی دارد، او را جدا کرده و با دامپزشک تماس بگیرید. با درمان سریع و تکنیک های دقیق ایمنی زیستی، احتمال جلوگیری از تأثیر عفونت در کل اصطبل را دارید.

همچنین ببینید

مادیون مرجع اخبار سوارکاری

ویدئو قهرمانی سیمون دلیستر در مسابقات سوارکاری هابساید ، رده 1.50

ویدئو قهرمانی سیمون دلیستر در مسابقات سوارکاری هابساید ، رده 1.50 مادیون مرجع اخبار سوارکاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *